Trio Con Trast och storbandet prisade i helgen!

I helgen avgjordes såväl Blue House Jazz Festival som regionfinalen i Imagine Uppland. Och våra elever skördade stora framgångar!

Trio Con Trast vann regionfinalen i Imagine Uppland
Trio Con Trast (från vänster): Thomas Mathiassen, Sven Backlund och Simon Dluzewski.
Foto: Stefan Lindgren, Röd Varg Reklam

Blue House Jazz Festival är en festival som vänder sig till elever och lärare i storband och jazzensembler vid landets alla kulturskolor, estetiska gymnasieutbildningar, folkhögskolor och musikhögskolor. Uppsala kulturskolas storband fortsätter att vara framgångsrika i festivalens tävlingar, i helgen vann de tredje pris i kategorin "storband yngre".
Läs mer om helgens Blue House Jazz Festival

I söndags vann dessutom Trio Con Trast regionfinalen i Imagine Uppland (före detta Musik Direkt), och får sålunda representera Uppland i Imagine Swedens riksfinal i Gävle konserthus 30 maj – 1 juni. Trions medlemmar: Simon Dluzewski (piano), Thomas Mathiassen (kontrabas) och Sven Backlund (trummor) är alla elever på Uppsala kulturskola.
Läs mer om regionfinalen i Imagine Uppland

26 mars 2019