Uppsala kulturskola får ny chef

1 augusti går Uppsala kulturskolas chef Bo Frick i pension. Han kommer att efterträdas av Ella-Kari Norberg.

Ella-Kari Norberg, med en gedigen bakgrund som pedagog och kulturskolechef, har tackat ja till tjänsten som chef för Uppsala kulturskola. Hon tillträder tjänsten den 1 augusti 2020.

  Jag ser fram mot att börja jobba i Uppsala kommun och att tillsammans med alla medarbetare bidra till Uppsala kommuns kulturliv i allmänhet och Uppsala kulturskolas utveckling i synnerhet, säger Ella-Kari Norberg.

De senaste tio åren har Ella-Kari varit chef för Värmdö kulturskola och innan dess var hon chef för kulturskolan i Salem. Hon är idag även vice ordförande och sekreterare i kulturskolerådet, branschorganisationen för Sveriges kulturskolor.

– Det är mycket roligt att Uppsala kommun har rekryterat en ny medarbetare som har lång chefserfarenhet, bred kompetens inom kulturskoleområdet samt ett stort intresse för utvecklingsarbete, säger kulturdirektör Sten Bernhardsson. 

15 april 2020